ADIYAMAN SİNCİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DAĞ´ ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DAĞ´ ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

 

Bilindiği üzere 1914 yılında başlayan 1. Dünya Savaşı’ ndan o zamanki devletimiz olan Osmanlı Devleti, tüm gayretine rağmen yenik ayrılmış ve çok ağır şartlar içeren Mondros Ateşkes Anlaşması’ nı imzalamak zorunda kalmıştır. Bu anlaşma vatanımızın yeni bir Haçlı Saldırısına maruz kalmasına ortam yaratmış, topraklarımız gizli görüşmelerle acımasızca paylaşılmıştır. Bunun üzerine Mustafa Kemal, Milli Mücadelemizi Anadolu’ da başlatmak için 19 Mayıs 1919’ da Samsun’ a gitmiştir. Bu mücadelede onun en büyük güvencesi tarihinin hiçbir döneminde esareti ve vatansızlığı kabul etmemiş Türk Milleti olmuştur.  Gerçekten de beklenilen olmuş Anadolu´ da Kurtuluş Ateşi yakılmış, bize bir vatan bırakmak için nice koç yiğit gözünü kırpmadan ölüme gitmiştir. Yakılan bu Kurtuluş Ateşinde her türlü zorluğu göğüsleyen  bu aziz millete vefa borcunun ödenmesi amacıyla, 23 Nisan 1920’ de halkın seçtiği kişilerce idare edilecek TBMM açılmıştır. Milli Mücadelemiz, bu tarihten sonra meclisin iradesi ile son düşman askeri Kutsal Vatan´ dan atılana kadar sürdürülmüştür.

                TBMM’ nin açılışı, Cumhuriyet yönetimine geçişin temellerinin atıldığı gün olması münasebetiyle son derece önemlidir. Bu önemli gün, vatandaşların devlet yönetimine katılmalarını sağlamanın yanında Dünya’ daki tüm çocuklara bayram olarak armağan edilen tarihi bir gün olmuştur. Şu an Dünya’ da birçok ülkenin çocukları Atatürk’ ün armağan ettiği bayramlarını kutlamak üzere ülkemize misafir olmuşlardır. Dünya çocukları arasında kardeşliğin, barışın, sevginin yayılmasına sebep olan bugünü sizlere ve bizlere armağan ettiği için başta Mustafa Kemal ATATÜRK  olmak üzere tüm devlet büyüklerimize teşekkür ederken, başta Sincikli öğrencilerim olmak üzere tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´ nı kutluyorum.

 

Mehmet DAĞ

İlçe Milli Eğitim Müdürü

               

 

Karaman Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Sincik Kaymakamlığı Karşısı Sincik/ADIYAMAN posta kodu 02900 - 0 416 421 22 51

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.